obec Vojtěšín
Vítejte na oficiálních stránkách osady Vojtěšín.

Ukliďme Česko - Štipoklasy a Vojtěšín 2023

Jako každý rok na jaře uklidíme a posbíráme odpadky kolem cest a v lese kolem Vojtěšína. Odpoledne uděáláme oheň, tak bude možné si něco upéct, dát si pivo, grog. Akce se bude konat za příznivého počasí.

Podzimní brigáda

Zveme vás na každoroční podzimní brigádu na zvelebení našeho Vojtěšína.

Bude připraven společný oběd, aby se všichni mohli zapojit do práce. Dále bude připraveno pivo, grog i káva a k dispozici bude oheň i udírna.

Drobné občerstvení a něco ke kávě si můžete přinést 😀

Pokud by se počasí opravdu nevydařilo nebo bylo třeba některé práce dokončit, tak záložní termín je v sobotu 19.11.2022.

Těšíme se na vás.

 

Svatováclavská pouť 2022

Srdečně vás zveme na Svatováclavkou pouť, která se uskuteční na návsi ve Vojtěšíně. Stany pro nepříznivé počasí zajištěny. Zároveň vyzkoušíme naší novou udírnu.

 

Vítání prázdnin 2022

Vítání letních prázdnin se uskuteční na návsi ve Vojtěšíně v sobotu 25. června 2022 od 14:00. Těšit se můžete na sportnovní a zábavné úkoly, tvoření, spoustu dobrot a překvapení!

 

Noc kostelů 2022

V pátek 10. 6. 2022 se uskuteční Noc kostelů. Program a které kostely společně navštívíme ještě upřesníme. Dopravu budeme zajišťovat podle počtu přihlášených osob. Bližší informace k letošnímu ročníku najdete na oficiálních stránkách https://www.nockostelu.cz/ a zde na mapě najdete aktuálně zapojené kostely a motlitebny https://www.nockostelu.cz/mapa 

 

Výlet - Oslavy jara na Konstantinolázeňsku

V neděli 15. května 2022 od 10:00-17:00 se uskuteční Oslavy jara na Konstantinolázeňsku. Program bude probíhat na Dvoře Krasíkov a na nádraží v Bezdružicích.

Dvůr Krasíkov: vyhánění koz a kůzlátek, dílničky pro děti, jarmark, lidová hudba, soutěže apod.

Nádraží Bezdružice: otevřené muzeum železnice a modelové kolejiště, komentované prohlídky, občerstvení apod.

Historický autobus - bude pendlovat mezi Krasíkovem a Bezdružizcemi (20 Kč/osoba).

Z Vojtěšína budeme vyrážet v půl 10 do Bezdružic.

Více informací https://www.facebook.com/events/486906292904466 a https://www.bezdruzickalokalka.cz/?p=uvod.html

Májka 2022

V sobotu 30. dubna 2022 od 16:00 vás zveme na společné setkání při stavění májky a pálení čarodejníc. S sebou přineste kromě dobré nálady i něco na společný stůl, čarodejnické kostýmy jsou vítány. Pivo a dobrá zábava samozřejmě chybět nebude. 

Velikonoční tvoření nejen pro děti

V neděli 17. dubna 2022 od 15:00 vás zveme na velikonoční tvoření nejen pro děti. Přijďte si vyrobit pěknou velikonoční dekoraci, ozdobit vajíčka nebo perníček a uplést společně pomlázky. Budeme se na vás těšit buď na terase před chatičkou nebo uvnitř, pokud nám náhodou nebude přát počasí. Těšíme se na vás a vaše šikovné ruce 😊

 

Oslavy svátku sv. Vojtěcha

Spokojený Vojtěšín, z. s. vás srdečně zve na oslavy svátku sv. Vojtěcha, které se uskuteční v sobotu 16. dubna 2022 na návsi ve Vojtěšíně.

Letošním tématem jsou námořníci, mořeplavci a piráti a ke společnému obědu připravený pokrm, kde základní potravinou jsou brambory. Prosíme, připravte kousek svého jídla z brambor i pro ostatní na ochutnání. A proč právě námořníci a brambory? 

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde se na náhorních planinách Peru a Bolívie pěstovaly už před 8 000 až 5 000 lety. Do Evropy se brambory rozšířily až v 16. století se zámořskými plavbami. Zpočátku jako okrasné květiny ve šlechtických zahradách, postupně nahradily v kuchyních do té doby hojně rozšířený tuřín, neboť jejich pěstování nabízelo vyšší výnosy a levnější zpracování. V českých zemích se sedláci k bramborám nejdříve stavěli zdrženlivě, rozšíření „erteplí“ či „zemských jablek“ ale nakonec uspíšily válečné konflikty a hladomory na konci 18. století, kdy se prokázala jejich užitečnost. Brambory jsou po rýži a pšenici třetí nejvýznamnější plodinou pro lidskou spotřebu. V dnešní době jsou jejich největšími producenty Čína, Rusko, Indie a USA. V České republice se ještě v 1. polovině 20. století pěstovaly na přibližně 500 000 ha, od šedesátých let se ale jejich plocha stále snižuje. Nyní se pěstují na cca 20 000 hektarech, což je obdobná osevní plocha jako slunečnice nebo máku. (zdroj: Národní zemědělské muzeum)

Nebudou chybět soutěže, vědomostní kvíz ani dobrá zábava.

A protože počítáme s vaší hojnou účastí dovolujeme si vás pozvat tento den i na schůzi spolku, abychom konečně po dvou letech mohli společně prodiskutovat další akce. Prosíme připravte si vaše návrhy a připomínky!