obec Vojtěšín
Vítejte na oficiálních stránkách osady Vojtěšín.

Nástěnka

Májka 2018

30.4.2018 (časy na stavění se upřesní den před)

Pálení čarodějnic, neboli Filipojakubská noc je tradiční svátek, nebo spíše tradiční zvyk spojený s oslavou příchodu jara. Nazýván je též Valpružina noc anebo svátek Beltain, podle keltského boha Belena. Už od Keltů je tento den spojen s ohněm, až později ve středověku se z něj stalo známější pálení čarodějnic. Svátek se koná vždy v noci z 30. dubna na 1. května, kdy vzplanou tisíce ohňů.

paleni carodeinic

Pálení čarodějnic – čarodějnice na ohni.

Pálení čarodějnic je také spojené s ohněm stejně jako pohanská tradice, ve které šlo jednak o vítání jara a také o zahnání zlých duchů a sil. Jedním z možných původů tohoto svátku je oslava plodnosti, která je tradičně spojována s jarními svátky v různých mytologiích. Tomu dává zapravdu i tradice prvního máje, kdy se milenci líbají pod rozkvetlým stromem na svátek zamilovaných.

Pálení čarodějnic ovšem vzniklo až s příchodem inkvizičních procesů a v symbolické podobě přetrvalo do dnes. S tímto dnem je též spojená legenda čarodějnického sabatu, na který se slétaly čarodějnice. Čarodějnice je navíc velmi oblíbený motiv pro komerční účely, cílený na děti a jejich rodiče. Naproti tomu filipojakubská noc je spojená s vírou v otevírání skal a jeskyní, ve kterých se nacházejí poklady.

30. duben a 1. květen jsou navíc spojeny s tradicí stavění májky, kdy se vztyčuje ozdobený kmen stromu a celou noc se střeží před pokácením ze strany jiné vesnice.

Na tyto tradice navazuje 1.máj – svátek zamilovaných

Přijďte hlavně s dobrou náladou
Spokojený Vojtěšín, spolek