obec Vojtěšín
Vítejte na oficiálních stránkách osady Vojtěšín.

Nástěnka

Májka

 

Historie a souvislosti(zdroj. Wikipedie)      MÁJKA

Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Mimo lidové zvyky se také jedná o druhý největší Satanskýsvátek. Na tuto noc připadala největší sabat Satanských kultů.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějniceslétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskynía podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.

Čarodějnice na hraniciDSCF5413

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti. V Německu se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat do Brockenu.

Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích (SkotskoIrskoWalesŠvédskoFinskoPolskoNěmecko). Různé země označují tento svátek různými jmény.

V Česku svátku nadchází První máj, svátek zamilovaných.

Zároveň se oslaví narozeniny Marty Hamplové a Vaška Čásy.

Přijďte hlavně s dobrou náladou o ostatní se postaráme my.